اساسنامه سازمان

مقدمه:

        با عنایت به تجربیات گسترده و سابقه‌مند جهاددانشگاهی در زمینه نشر دانشگاهی، ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی و ترویج گفتمان علم و بر اساس بند 2 از ماده 3 اساسنامه جهاددانشگاهی مبنی بر «ایجاد تشکیلات مناسب به منظور تألیف، ترجمه و انتشار کتب، نشریات، نتایج تحقیقات و مقالات علمی، فرهنگی و تولید مواد کمک آموزشی» و بند 2 از ماده 2 اساسنامه مذکور مبنی بر «توسعه امور فرهنگی در سطح جامعه از طریق همکاری با حوزه، دانشگاه و سایر مراجع و نهادهای فرهنگی به خصوص برای نسل جوان»  و در راستای تحقق بخشی از وظایف فرهنگی این نهاد ، مطابق این اساسنامه، «سازمان ترویج مطالعه و نشر جهاد دانشگاهی» تأسیس می‌شود.

 ماده 1ـ تعریف:

        سازمان ترویج مطالعه و نشر جهاد دانشگاهی تشکیلاتی است وابسته به معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی که متناسب با نیازهای روز جامعه و با بهره‌گیری از شیوه‌ها و فناوری‌های نوین، در چارچوب اهداف و وظایف این اساسنامه تاسیس و در راستای فعالیت‌های حوزه انتشاراتی، ترویج فرهنگ مطالعه، کتابخوانی و ترویج گفتمان علم با تاکید بر حوزه فرهنگ مکتوب فعالیت خواهد کرد.

 ماده 2ـ هدف:

        برنامه‌ریزی، اجرا، نظارت و ایجاد هماهنگی و وحدت رویه در فعالیت‌های تولیدی، ترویجی و فرهنگی  جهاددانشگاهی در حوزه نشر،کتاب، مطالعه و ترویج گفتمان علم با استفاده از ظرفیت­ فناوری­های نوین، نشر الکترونیک و فضای مجازی مبتنی بر گفتمان انقلاب اسلامی و سیاست­های فرهنگی جمهوری اسلامی ایران.

 ماده 3ـ مرکز سازمان:

        مرکز اصلی سازمان در تهران است و با تصویب شورای مرکزی می‌تواند به واحدهای سازمانی جهاد دانشگاهی در سراسر کشور مجوز راه­اندازی شعب سازمان را اعطا نماید.

 ماده 4ـ مدت سازمان:

        مدت سازمان از تاریخ تأسیس نامحدود است.

 ماده‌ 5ـ وظایف‌ سازمان‌:

1-    پیشنهاد سیاست‌ها و اولویت‌های جهاددانشگاهی در حوزه نشر و ترویج فرهنگ مطالعه و ترویج گفتمان علم به معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی جهت تأیید و ارائه به شورای علمی جهت تصویب.

2-    برنامه‌ریزی فعالیت‌های جهاددانشگاهی در حوزه نشر و ترویج فرهنگ مطالعه و مشارکت در ترویج گفتمان علم مطابق با سیاست‌های ابلاغی شورای علمی.

3-    ارزیابی  و نظارت بر عملکرد شعب سازمان مستقر در واحدهای سازمانی جهاد دانشگاهی در نشر آثار و فعالیت­های ترویجی و اعطا و لغو مجوز فعالیت­های آن­ها

4-    اجرای رویدادهای تخصصی، فرهنگی، ترویجی و آموزشی در زمینه کتاب، نشر و ترویج فرهنگ مطالعه و ترویچ گفتمان علم در سطح ملی و بین‌المللی

5-    اجرای طرح‌های مطالعاتی و تولید محتوا در زمینه نشر، فرهنگ مطالعه و ترویج گفتمان علم مبتنی بر نیازهای کشور

6-    چاپ و انتشار کتب و نشریات علمی، فرهنگی و کمک آموزشی در سطح ملی و بین‌المللی

7-    توسعه فناوری­های نوین و بهره­گیری از ظرفیت­های نشرالکترونیک و فضای مجازی در فعالیت­های جهاد دانشگاهی در حوزه نشر و ترویج فرهنگ مکتوب

8-    برگزاری نمایشگاه‌های تخصصی در حوزه کتاب و نشر در سطح استانی، منطقه‌ای، ملی و بین‌المللی

9-    ایجاد و مدیریت شبکه توزیع و فروش کتاب و محصولات فرهنگی مرتبط با همکاری واحدهای سازمانی جهاد دانشگاهی

10-انجام هر گونه عملیات مجاز بازرگانی در حوزه نشر و کتاب با اخذ مجوزهای لازم و تصویب شورای مرکزی

11-همکاری‌ و مشارکت‌ با سازمان­ها و نهادهای‌ انتشاراتـی‌ دولتی‌ و غیردولتی‌ براساس‌ ضوابط

 


تمامی حقوق این سایت برای سازمان ترویج مطالعه و نشر جهاد دانشگاهی محفوظ است. نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
Copyright ©2024 Iranian Students Booking Agency. All rights reserved